Profilaktyka ratująca życie

zielone jabłko

green-apple_lOrganizm człowieka jest największą zagadką z jaką mierzy się nauka. Os tysięcy lat próbujemy rozwikłać tajemnice naszego ciała – i przez te wszystkie wieki odkrywamy coraz to nowsze, zaskakujące tajemnice. Znajomość właściwości naszych tkanek, komórek i narządów pozwala nam na skuteczne leczenie chorób, które do tej pory były trudne lub niemożliwe do wyleczenia. Stopniowo, krok po kroku próbujemy walczyć z rakiem, przeszczepiać tkanki i narządy oraz ratować organy, które przestały pracować prawidłowo. Ogromnym odkryciem były komórki macierzyste www.bezcennydar.pl/o-komorkach, o których tak wiele dziś możemy usłyszeć i przeczytać.

Jak wiadomo najskuteczniej działają te, które znajdują się w wyjątkowej substancji jaką jest krew pępowinowa www.krewpepowinowa.pl. Komórki macierzyste odkryto jednak i w innych miejscach naszego ciała – na przykład w szpiku. Niestety ciągle wśród społeczeństwa jest zbyt mała świadomość tego jak się leczyć i badać. Profilaktyka raka, chorób przewlekłych i cywilizacyjnych jest u nas na bardzo słabym poziomie. Ale powodem tego nie jest rozwój opieki medycznej w naszym kraju, ale właśnie mała świadomość wśród społeczeństwa. Nie chcemy i nie lubimy się badać.

Największym zagrożeniem są choroby nowotworowe. I to takie, których dałoby się z powodzeniem uniknąć. Przede wszystkim są to choroby pochwy  i wynikające z nich nowotwory – zwłaszcza rak szyjki macicy, który można wykryć w bardzo wczesnym stadium przez zwykłe, trwające kilkanaście sekund badanie cytologiczne. Polski chodzą na cytologię coraz częściej, jednak nadal jest cała rzesza pań, które nie mają zamiaru wykonać cytologii.

Z czego to wynika? Głównie z braku świadomości oraz strachu. Jednak tak proste badania wykonywane przynajmniej raz w roku, są w stanie wykluczyć ryzyko wystąpienia śmiertelnej choroby, która może doprowadzić do naszej śmierci.