Porady odnośnie kupna pierwszego pianina

Estimated read time 2 min read

Postanowiłeś zacząć naukę gry na pianinie? Świetnie! Jednak teraz czeka Cię najtrudniejszy krok. Jakie pianino wybrać, ile na nie powinieneś przeznaczyć i czym kierować się przy jego wyborze. Musimy podjąć racjonalną decyzję, ponieważ instrument posłuży nam przez wiele lat. Jednak zanim wybierzesz się do sklepu, poznaj kilka zasad, które pomogą Ci w wyborze utrzymaniu Twojego pianina.

Pianino jest instrumentem klawiszowym, przeznaczonym do nauki gry na pianinie i jest tańsze oraz mniejsze od fortepianu. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje pianin – tradycyjne oraz cyfrowe.

Pianino tradycyjne – po uderzeniu klawisza uruchamia się młoteczek, który trafia w strunę i powoduje, że ta zaczyna drżeć i wydawać dźwięk. Należy o nie dbać, aby utrzymać instrument w dobrej kondycji. Najważniejsze zasady to zachowanie optymalnej temperatury oraz wilgotności, regularnie strojenie i regulacja. Tylko tak zadbany instrument sprawi, że nasze lekcje gry na pianinie będą prawidłowe. Jedno jest pewne – nic nie zastąpi jego unikatowego dźwięku.

Pianino cyfrowe – idealne dla osób, które mieszkają w bloku, a biorąc za przykład Kraków jest to najczęstsza forma mieszkaniowa, ponieważ możemy podłączyć je do słuchawek i tym sposobem nasza nauka gry na pianinie nie będzie dla nikogo uciążliwa! Jest tanie, małe oraz współpracuje z komputerem, przez co możemy nagrywać i zapisywać nasze lekcje gry na pianinie czy w późniejszym etapie już same nagrania. Instrument ten, jest o wiele łatwiejszy w użytkowaniu. Nie wymaga strojenia oraz regulacji w odróżnieniu od pianina tradycyjnego. Nie traci parametrów akustycznych i mechanicznych podczas eksploatacji.

Bez względu na to jakie pianino wybierzemy, dobrze jest zapisać się na lekcje gry na pianinie u sprawdzonego nauczyciela, a Kraków takich ma kilku. Więcej o nich przeczytamy tutaj: http://krakow.smileflow.pl/lekcje/gry-na-pianinie/.

Wracając do samego zakupu pianina, wiele osób uważa, że pierwsze pianino powinno być używane. I mają rację. Jednak podczas zakupu należy uważać, ponieważ często posiadają różnorodne usterki. Główne z nich to:
1. Uszkodzenia mechanizmu – brak jednolitej barwy dźwięku, wybijanie się filcu młotkowego czy złamanie trzonków młotkowych
2. Uszkodzenia klawiatury – nierówna klawiatura czy odklejanie się okładzin klawiszy
3. Uszkodzenia dźwięcznicy – zerwanie struny czy pęknięcie płyty renesansowej

Polecamy

More From Author