Porady odnośnie kupna pierwszego pianina

wybieramy pierwsze pianino do nauki gry

Postanowiłeś zacząć naukę gry na pianinie? Świetnie! Jednak teraz czeka Cię najtrudniejszy krok. Jakie pianino wybrać, ile na nie powinieneś przeznaczyć i czym kierować się przy jego wyborze. Musimy podjąć racjonalną decyzję, ponieważ instrument posłuży nam przez wiele lat. Jednak zanim wybierzesz się do sklepu, poznaj kilka zasad, które pomogą Ci w wyborze utrzymaniu Twojego pianina.

Pianino jest instrumentem klawiszowym, przeznaczonym do nauki gry na pianinie i jest tańsze oraz mniejsze od fortepianu. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje pianin – tradycyjne oraz cyfrowe.

Pianino tradycyjne – po uderzeniu klawisza uruchamia się młoteczek, który trafia w strunę i powoduje, że ta zaczyna drżeć i wydawać dźwięk. Należy o nie dbać, aby utrzymać instrument w dobrej kondycji. Najważniejsze zasady to zachowanie optymalnej temperatury oraz wilgotności, regularnie strojenie i regulacja. Tylko tak zadbany instrument sprawi, że nasze lekcje gry na pianinie będą prawidłowe. Jedno jest pewne – nic nie zastąpi jego unikatowego dźwięku.

Pianino cyfrowe – idealne dla osób, które mieszkają w bloku, a biorąc za przykład Kraków jest to najczęstsza forma mieszkaniowa, ponieważ możemy podłączyć je do słuchawek i tym sposobem nasza nauka gry na pianinie nie będzie dla nikogo uciążliwa! Jest tanie, małe oraz współpracuje z komputerem, przez co możemy nagrywać i zapisywać nasze lekcje gry na pianinie czy w późniejszym etapie już same nagrania. Instrument ten, jest o wiele łatwiejszy w użytkowaniu. Nie wymaga strojenia oraz regulacji w odróżnieniu od pianina tradycyjnego. Nie traci parametrów akustycznych i mechanicznych podczas eksploatacji.

Bez względu na to jakie pianino wybierzemy, dobrze jest zapisać się na lekcje gry na pianinie u sprawdzonego nauczyciela, a Kraków takich ma kilku. Więcej o nich przeczytamy tutaj: http://krakow.smileflow.pl/lekcje/gry-na-pianinie/.

Wracając do samego zakupu pianina, wiele osób uważa, że pierwsze pianino powinno być używane. I mają rację. Jednak podczas zakupu należy uważać, ponieważ często posiadają różnorodne usterki. Główne z nich to:
1. Uszkodzenia mechanizmu – brak jednolitej barwy dźwięku, wybijanie się filcu młotkowego czy złamanie trzonków młotkowych
2. Uszkodzenia klawiatury – nierówna klawiatura czy odklejanie się okładzin klawiszy
3. Uszkodzenia dźwięcznicy – zerwanie struny czy pęknięcie płyty renesansowej