Medycyna i ludzkie ciało

cialo

cialoNowoczesna medycyna daje znacznie więcej możliwości niż kiedyś. Choroby, które niegdyś dziesiątkowały ludzi, dziś nie są już tak groźne, coraz więcej wiadomo o ludzkim ciele, możliwe stało się przeszczepianie narządów, zaś podczas operacji korzysta się z coraz to bardziej zaawansowanych sprzętów, które bywają nawet bardziej precyzyjne niż wprawna ręka doświadczonego chirurga.

Nawet jednak coraz bardziej zaawansowane technologie nie pozwalają odtworzyć tego, co stworzyła matka natura. Wciąż bezcenne są krew oraz ludzkie narządy, które po przeszczepie mogą ratować życie i na pewno znacznie poprawić jego jakość.

Oddawanie krwi cieszy się coraz większą popularnością, a do jej oddawania zachęcają nawet osobistości znane z telewizji. Gwiazdy i celebryci, którzy zostają ambasadorami takich szczytnych akcji zazwyczaj jeszcze bardziej zwiększają nimi zainteresowanie społeczeństwa.

Krew oddaje więc coraz więcej osób, jednak niestety wciąż za mało mówi się o tym, że oddawana może być również krew pępowinowa. Właściwie jest ona znacznie bardziej wartościowa niż zwykła krew, ponieważ zawiera w sobie niezwykle cenne komórki macierzyste, z których wytwarzane są przyszłe narządy dziecka i która posiada wyjątkową zdolność do regeneracji.

Nic zatem dziwnego, że lekarze pokładają właśnie w krwi pępowinowej wielkie nadzieje.

Osoby, które zdecydują się oddać krew, powinny poinformować o tym bank krwi pępowinowej i to koniecznie na jakiś czas przed samym porodem. Bank krwi pępowinowej musi zająć się formalnościami, a sama krew pępowinowa może być pobrana jedynie podczas samego porodu. Czas jest więc w tym wypadku bardzo cenny. Chociaż oddawanie krwi budzi wiele wątpliwości i słusznie może wywoływać strach w przyszłych rodzicach, to jednak jest to zabieg w pełni bezpieczny zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

REKLAMA: Więcej o tym czym są komórki macierzyste – www.bezcennydar.pl