Zadbaj o siebie – kontroluj budżet

Nawet osoby, które mają duże dochody i wydaje się, że nie muszą martwić się o pieniądze, mogą mieć problem z ogarnięciem tej trudnej kwestii, jaką jest budżet domowy. Każdy bowiem, bez względu na to, co posiada, musi ponosić pewne wydatki i zwykle jest ich sporo, więc jeśli nie planuje się ich racjonalnie, szybko można zobaczyć dno portfela i stwierdzić, że rodzinę dopadł kryzys finansowy.

bank-note-209104_640 (1)

 

Na szczęście jest wiele sposobów, by się przed tym bronić i nawet osoby, którym wydaje się, że nie potrafią gospodarować pieniędzmi, dość szybko mogą się tego nauczyć. Wystarczy tylko trochę ruszyć głową i znaleźć sposoby na oszczędzanie, przyswoić sobie kilka cennych rad, a także niestety trzeba zdobyć się na pewne wyrzeczenia, bowiem mało kto jest bogaty na tyle, by zawsze kupować sobie to, co chce, bez zważania na koszty. Wymagana jest odrobina samozaparcia i zdrowego rozsądku, ale dla nikogo nie powinien to być zbyt wielki problem.
Jeśli chodzi o budżet domowy, warto przede wszystkim sprawdzić, na co wydaje się pieniądze niepotrzebnie. Są to nie tylko takie oczywiste sprawy jak nieprzemyślane zakupy, nieprzewidziane wydatki takie jak mandaty czy na przykład nagła naprawa sprzętu domowego.

Sporo pieniędzy traci się na skutek własnej nieuwagi. Przykładem może tu być niewyłączanie sprzętów, które nie są w tym momencie potrzebne, a ciągle czerpią prąd (telewizor, radio czy żarówki), marnowanie wody, zasłanianie kaloryferów grubymi zasłonami czy meblami, co marnuje ciepło i zwiększa wydatki na ogrzewanie.
Osoby, które mają szczególnie duży problem z kontrolowaniem swego budżetu, powinny skorzystać z wygodnej e-usługi Cashflow24, która pomoże im uporać się z tym kłopotem.

pasek_cashflow_UE-1