Komórki macierzyste naszą przyszłością

Ojciec z dzieckiem

looking-back-3_lTemat komórek macierzystych stał się coraz częściej podejmowanym tematem zarówno w odniesieniu do zdrowia jak i urody. Niewątpliwie należy przyznać, że komórki te stanowią przyszłość dla naszych potomnych. Jednak, aby móc rozwinąć ten temat, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie są komórki macierzyste.

Są to pierwotne komórki o bardzo istotnych dla naszego organizmu właściwościach. Przede wszystkim są one zdolne do nieobliczalnego samoodnawiania się. Dzięki nim w miejscu starych komórek, mogą pojawić się nowe, które przejmą funkcję tych nieprzydatnych już naszemu organizmowi. Bardzo charakterystyczną ich cechą jest możliwość różnicowania się w wyspecjalizowane typy komórek potomnych. To właśnie one dają początek wszystkim komórkom naszego organizmu. Aktualnie komórki macierzyste (więcej na ich temat na stronie: krewpepowinowa.pl) pozyskuje się z trzech źródeł: ze szpiku, krwi pępowinowej oraz krwi obwodowej. Tym razem skupimy się na tych pobieranych z krwi pępowinowej.

Rodzice spodziewający się potomstwa oraz będący świadomi możliwości płynących z krwi znajdującej się w pępowinie, stoją przed wyborem: pobierać komórki macierzyste czy też nie? Należy podkreślić, że zabieg pobierania komórek z krwi pępowinowej jest zabiegiem absolutnie nie ingerującym w dziecko i przede wszystkim nie zagrażającym jego zdrowiu oraz życiu. Zatem takie obawy można odłożyć na bok. A co z korzyściami? Para, która zdecyduje się na pobranie komórek macierzystych podczas porodu, ma pewne zabezpieczenie na przyszłość swojego dziecka oraz rodziny. W przypadku ewentualnej utraty zdrowia lub nagłej i ciężkiej choroby, rodzice mogą wspomóc leczenie dziecka przy pomocy właśnie komórek macierzystych.

Jedynym minusem w tym temacie jest przechowywanie komórek macierzystych, które jest odpłatne. Komórki te zostają przyjmowane przez banki krwi pępowinowej. Jeżeli rodzice chcą, aby komórki te były przechowywane wyłącznie dla ich dziecka, niestety muszą za to zapłacić. Jednak czyż nie warto przeznaczyć na taki cel pewnej kwoty pieniędzy?