Jak przebiega badanie USG?

aparat usg

Badanie USG to badanie ultrasonograficzne, które zostało oparte na zjawisku odbicia fali od obiektu badanego. Jest to badanie obrazowe, które wykorzystuje się do badania narządów miękkich takich jak: wątroba, nerki, trzustka, pęcherz moczowy, macica i wiele innych. Aparaty ultrasonograficzne są produkowane przez wiele firm, jednak zasada i ogólne parametry są niezmienne.

Aparat USG jest dostępny w tak zwanej wersji stacjonarnej, mobilnej i kieszonkowej. Aparaty te różnią się wielkością i dostępnością głowic w danej wielkości. Im mniejszy aparat, tym bardziej ogólna sonda do wykonywania badań ultrasonograficznych. Im większy aparat, tym więcej głowic służących do badania: jamy brzusznej, kobiecych narządów rodnych, męskich narządów rodnych, echokardiografii czy stawów i mięśni. Przygotowanie do tych badań zależy od skierowania i jego typu. Podstawą przygotowania pacjenta jest unikanie stosowania środków natłuszczających i nawilżających przed wizytą, najlepiej tak dwa do trzech dni przed. Zastosowany krem lub emulsja jest w stanie sprawić, że otrzymany obraz będzie zaburzony. Na monitorze lekarz zamiast zobaczyć wyraźny obraz będzie widział tak zwane „błyski” i „odbicia” światła.

Dlatego uważa się tą kwestię za podstawową. W przypadku jamy brzusznej trzeba zadbać o właściwe opróżnienie przewodu pokarmowego z mas kałowych i gazów. Do badania echokardiograficznego, USG piersi, badania narządów rodnych damskich czy męskich wystarczy zwykła, codzienna higiena oraz wstrzymanie się od wspomnianego wcześniej kremowania.