Jak przebiega badanie USG?

Estimated read time 2 min read

Badanie USG to badanie ultrasonograficzne, które zostało oparte na zjawisku odbicia fali od obiektu badanego. Jest to badanie obrazowe, które wykorzystuje się do badania narządów miękkich takich jak: wątroba, nerki, trzustka, pęcherz moczowy, macica i wiele innych. Aparaty ultrasonograficzne są produkowane przez wiele firm, jednak zasada i ogólne parametry są niezmienne.

Aparat USG jest dostępny w tak zwanej wersji stacjonarnej, mobilnej i kieszonkowej. Aparaty te różnią się wielkością i dostępnością głowic w danej wielkości. Im mniejszy aparat, tym bardziej ogólna sonda do wykonywania badań ultrasonograficznych. Im większy aparat, tym więcej głowic służących do badania: jamy brzusznej, kobiecych narządów rodnych, męskich narządów rodnych, echokardiografii czy stawów i mięśni. Przygotowanie do tych badań zależy od skierowania i jego typu. Podstawą przygotowania pacjenta jest unikanie stosowania środków natłuszczających i nawilżających przed wizytą, najlepiej tak dwa do trzech dni przed. Zastosowany krem lub emulsja jest w stanie sprawić, że otrzymany obraz będzie zaburzony. Na monitorze lekarz zamiast zobaczyć wyraźny obraz będzie widział tak zwane „błyski” i „odbicia” światła.

Dlatego uważa się tą kwestię za podstawową. W przypadku jamy brzusznej trzeba zadbać o właściwe opróżnienie przewodu pokarmowego z mas kałowych i gazów. Do badania echokardiograficznego, USG piersi, badania narządów rodnych damskich czy męskich wystarczy zwykła, codzienna higiena oraz wstrzymanie się od wspomnianego wcześniej kremowania.

Polecamy

More From Author