Przychodzi Polak do lekarza…

ultrasonograf

ultrasonCzy Polacy są zdrowym narodem? Z tym bywa różnie a same statystyki mogą być tu nie do końca miarodajne. Jak wynika z obserwacji nie lubimy chodzić do lekarzy – zazwyczaj na wizytę u specjalistów decydujemy się dopiero wtedy, gdy naprawdę nie czujemy się najlepiej. A co najczęściej nam dolega? To zazwyczaj wszystkie te choroby cywilizacyjne, które często występują w krajach Europy. Najczęściej to oczywiście choroby serca oraz nowotwory.

Dlaczego? Oczywiście są one wynikiem trybu życia. Serce wysiada nam od złej diety oraz niewystarczającego wysiłku fizycznego. Zbyt duża ilość tłuszczów (w tym najgorszych tłuszczów trans) soli i cukru, sprawia, że nasz układ wieńcowy z czasem po prostu wysiada. A o chorym sercu zazwyczaj dowiadujemy się wtedy, gdy zaczyna słabnąć. A wtedy nie jesteśmy wstanie już tak szybko dojść do zdrowia. By zbyt późno nie okazało się, że nasze serce potrzebuje pomocy, powinniśmy raz na jakiś czas po prostu się badać.

Wystarczy raz do roku zrobić sobie podstawowe badania takie jak chociażby Holter (trimed.pl) – bezpieczne, nieinwazyjne badanie, które może wykazać najmniejsze nieprawidłowości w pracy serca. Dzisiaj wykorzystuje się również ultrasonografy (www.trimed.pl), które są wstanie dać dokładny obraz niemal każdego organu i ocenić jego kondycję.

Diagnostyka jest szczególnie ważna w przypadku nowotworów  – to jak szybko nowotwór zostanie zdiagnozowany i kiedy podejmiemy leczenie ma największe znaczenie dla naszego zdrowia. Obecnie w niektórych przypadkach (zwłaszcza u małych dzieci) stosuje się komórki macierzyste (zobacz na www.bezcennydar.pl), pobrane od dziecka przy porodzie – to jedna z najskuteczniejszych metod terapii i leczenia nawet tych najgroźniejszych nowotworów.

Polacy ciągle boją się lekarzy i badań diagnostycznych. Jednak ciągle rosnąca liczba akcji podczas których można wykonać badania diagnostyczne, ma za zadanie nie tylko pomóc nam, ale i zachęcić do większej troski o zdrowie.