To, czego nie kupisz

Pierwszy oddechNasze zdrowie jest największą wartością, jaką otrzymaliśmy od losu – zaraz obok życia oczywiście. Niestety los nie jest sprawiedliwy i nie obdarzył nasz równymi predyspozycjami i takimi samymi organizmami. Niestety nie wszyscy mamy takie same szanse na zdrowe życie. Zwłaszcza, że często  nasze zdrowie rozbija się o pieniądze, a kto jest w stanie płacić za odpowiednie leczenie po prostu żyje lepiej i dłużej. Są jednak rzeczy, których nie możemy kupić za żadne pieniądze. Chodzi oczywiście o takie substancje jak krew, osocze oraz tkanki i organy, których nie możemy przecież wyprodukować w sposób sztuczny.

Jednymi z nich są komórki macierzyste. Komórki te w ostatnich latach wykorzystywane są do różnego rodzaju badań. Podejmuje się nawet próby budowy tkanek (w sposób sztuczny) za pomocą komórek macierzystych – w taki sposób powstało… mięso na hamburgera. W przypadku człowieka komórki macierzyste mogą mieć znacznie większe zastosowanie. Chodzi przede wszystkim o przeszczepianie komórek macierzystych osobom chorym na nowotwory, choroby układu nerwowego oraz inne poważne schorzenia, które są niezmiernie trudne w leczeniu.

Medycyna i nauka rozróżnia kilka rodzajów komórek macierzystych. Różnią się one między innymi miejscem, w którym się rozwijają. Jedne mogą bowiem pochodzić ze szpiku, inne zaś z substancji, którą pobrać możemy tylko w czasie porodu – to krew pępowinowa (sprawdź na krewpepowinowa.pl). Udowodniono bowiem, że komórki macierzyste są znacznie bardziej skuteczne w trakcie przeszczepu, jeśli pochodzą one od nas samych (zostały pobrane podczas naszego porodu). Krew przechowuje bank krwi pępowinowej (zobacz na bezcennydar.pl). W Polsce jak i na świecie funkcjonują banki publiczne oraz prywatne. W tych ostatnich mamy pewność, że krew jeśli będzie musiała zostać użyta, trafi do odpowiedniego odbiorcy.